Sazināties

Seko mums

Mūsdienu Lapmežciema laivu piestātne atrodas vietā, ko reiz sauca par Lielā gala sedumu.

Kādreiz sedumā zvejnieki vienkopus savietoja visu zvejai vajadzīgo. Slapjos tīklus pēc zvejas žāvēja uz smiltīs ieraktām vabām, bet tīklu būdās glabāja zvejas rīkus, paglābās arī no lietus un nereti pārlaida nakti. Krastā izvilktās laivas gaidīja, kad tās atkal dzīs jūrā.

Tālākā senatnē gada siltajos mēnešos tīklu būdās mēdza arī iekārtoties uz dzīvi. Dzīvojamai būdas daļai tāpēc ieeja bija no sāniem, kur mazāk pūš brāzmains jūras vējš, bet zvejas rīku novietnei – no jūras puses. Būdas dzīvojamajā daļā lika gan dēļu griestus, gan grīdu. Gar sienām lika lāvas, uz kurām klāja ar salmiem vai sienu pildītus maisus; mēdza gulēt arī uz grīdas. Tomēr galvenokārt tīklu būdas izmantoja zvejas rīku uzglabāšanai.

Zvejas rīki un laivas te sastopami joprojām, jo arī mūsdienās nedaudzi vietēji zvejnieki vēl dodas jūrā, lielo tīklu šķūni izmanto nepieciešamo rīku glabāšanai. Jūras krasts pie laivu piestātnes ir vieta, kur arī šodien vēl agros rītos var vērot iešanu zvejā un kur notverams zvejnieku ciemu īpašais šarms.

Sponsored Ad